על השחיקה

אתה מוצא את עצמך חוזר ועושה כל יום את אותה פעולה, לפעמים אתה מהרהר האם ניתן לעשות את זה אחרת, לפעמים בהצלחה לפעמים לא. כרגע סיימת חצי שעה קסומה והעברת קבצים במחשב ממקום למקום. תייקת. וכל תיקייה כזו שבנית סידרה לך עוד חלק במוח בצורה מאורגנת, מבנית אשר יושבת לך טוב טוב בחלל הראש. והחלקים המסודרים האלו כל כך יעילים ולא יוצרים שום חיכוך או תנועה בניהם. פשוט יושבים שם בסדר מופתי. אתה מנענע את הראש אבל אין לך סיכוי, החלקים האלו התיישבו כבר, לקחו לך מקום ולא יהיה קל להוציא אותם. והתנועה הזו החשובה נעלמה לה, והחיכוך שמוביל לניצוץ שמוביל ליצירה כבר לא יקרה בין החלקים האלו שהתיישבו לך במוח במהלך סידור התיקייה. אתה קם, לפעמים שואל את עצמך מה אני עושה פה, עונה לעצמך כסף, מתיישב וחושב.

תחשוב רגע בן אדם, אולי יש בכל הדאטה הזה סדר אלוהי, אולי יש הגיון מסוים לאיך שהדברים נאספים, אולי תוכל להציל מעצמך חלק, אולי תהיה גיבור הדאטה על הסוס הלבן ותובנותיך יגיעו עד שולחן המנכ"ל. בוא חמוד, בוא תנסה לסדר את התיקייה הזו גם כן, בוא תנסה למצוא את האיזון, את הסדר הנכון.

השחיקה פנים רבות לה , אנשים יאמרו הוא רץ מהר מידי ונשחק, הסחוס של הברכיים שלו לא עמד בזה. הוא מיהר מידי ניסה להספיק הכל ועוצמתי וחזק. השחיקה החביבה עלי שונה, דומה יותר לאבן גיר ששכחו אותה במדבר, חשופה לפגעי מזג האוויר והמשרד.  פעם חם מצעקות, פעם קר מהמזגן, פעם צונן מהיחס, פעם רטוב ונעים מאיזה שיטפון של צחוקים. אבל האבן בעינה נשחקת.  

הכל נהיה ציני, מפסיק להתרגש מסיפור על חתונה, מלידה חדשה ומה כל אחד עשה עשה בסופ"ש נענה על ידך בשלל תגובות עוקצניות שמוציאות ממך ומאחרים את החשק לשיחה הזו. מה שמוביל אותך למבט מהיר מידי במקרר (כן אתה עובד בהי טק, תחייך קצת), סנדביץ לא מושקע ואכילה מול המחשב. יפה! הרווחת את הסממן הראשון של שחיקה – ציניות.  

עכשיו יופי, עזבת את העבודה, החלפת מקצוע ואתה עכשיו משפץ רהיטים בפרדס חנה. אבל השחיקה לא עזבה אותך. כן כן חבר, היא ממשיכה להזדחל איתך למקום העבודה הבא, שחיקה עשויה להיהפך לכרונית ולהתנתק ממקור השחיקה המקורי. מה שזה אומר שכבר שכחת מה הוביל לשחיקה והתרגלת כבר לתחושת המועקה שהיא מביאה.

אמנם אתה בהייטק וכמעט מצפים ממך להיות שחוק, זה מקובל.  עם הציפייה הסביבתית להיות שחוק מגיע גם הקריצה של יש לך משכורת יפה. והשכנוע הפנימי של האנשים שזה מה שבחרת וכמעט מגיע לך לחטוף את אחד הסממנים של השחיקה.
מחקר מטא אנליזה של איזה תשע מאות מחקרים מצא כי שני הדברים שמורידים לחץ ומפחיתים סיכוי לשחיקה הם שעת מדיטציה או שעת ספורט .בחר אחד מהשניים. תרוץ או תשב

מאת

Elad Gvirtz

Data Enterpanour - https://drivenn.io/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s