אפליקציית דיסקונט בסלולר – סיפורו של גרף אחד בלי ציר

אפליקציית דיסקונט בסלולר חביבה עלי, היא אומרת לי שלום יפה ואחרי שאני מוסר את טביעת האצבע שלי אני מגיע למינוס המוכר. עיצוב נעים לעין בצבעים ירקרקים ונוח לי כמשתמש, אני עובר בין העובר לשב, עוצר בכרטיסי אשראי, מבצע העברות וסה"כ מרוצה מהחוויה. באמת עשו יופי של עבודה שם בדיסקונט, מפה לשם בעודי גולש צרם לי הגרף הבא:

Screenshot_20160808-201453 (1)

צילום מסך מתוך אפליקציית דיסקונט

 

כאדם מן השורה שחשובה לו איכות הגרפים באפליקציה שלו ויש לו זמן בנסיעה לעבודה, יצרתי קשר (דרך האפליקציה). כתבתי שאני לא כל כך מבין את הגרף ונראה לי שחסר לו ציר. גרף בלי ציר עלול להיעצב וכדאי להחזיר לו את הציר שישמור על איזון חשבתי ולא אמרתי. תהיתי לאן הלך ציר הY המוכר והאהוב וזה שיכול לתת לך את המידע שלשמו התכנסנו – כמה כסף הוצאת בכל חודש. סה"כ שני צירים X וY ותמיד התבלבלתי בניהם ועכשיו כשאחד חסר ניתן לומר שאני מרגיש בהבדל.

לאחר כרבע שעה קיבלתי טלפון מרכז הנגישות החביב של דיסקונט. הם לא מקבלים הרבה שיחות על גרפים ואף אחד עוד לא התלונן. שאלתי על תפקידו כרכז נגישות וחשבתי שלהנגיש את הכלים הבנקאים לאוכלוסיות שונות זה עניין חשוב וטוב שיש אחד כזה בבנק שלי. הוא הבהיר לי שהגרף ממש בסדר והכל טוב ויפה, אין סיבה לבהלה ציר הY לא נעלם אתה פשוט צריך לחלץ אותו ממקום אחר(!) פשוט תלחץ על כל אחד מהחודשים ותראה כמה הוצאת באותו חודש. המידע קיים הוא אמר, רק תלחץ.

דוגמא ללחיצה שכזו –

Screenshot_20160808-202404

מלחיצה ללחיצה כנראה שהלחץ עלה ותוך שעה עלתה על קו הטלפון הפרטי והצנוע שלי דוברת בנק דיסקונט (שרית וייס) בכבודה ובעצמה ותהתה על קנקני ועל התעניינותי הרבה בהיעלמותו של ציר אחד. הדוברת השתמשה במשפט האלמותי "לפני שנמשיך בשיחה.." שמסמל בעיני איזו פאוזה דרמטית וחתירה לקראת שיחה משמעותית בא כל אחד מהצדדים יציג את טענתו. אני חושב שבאותו רגע הרגשתי שווה מול הבנק שלי. תחושה נפלאה שספק אם תחזור.  שוחחנו ולאחר חילופי דברים קצרים על גרפים היא הבטיחה שיחה נוספת עם מפתחי האפליקציה. בשלב הזה בכלל הרגשתי איש חשוב בעל משימה לאומית להציל את ציר הY של חיובי האשראי באפליקציה של בנק דיסקונט.  

דוברים עובדים ומהר ותוך כחצי שעה מפתחת האפליקציה עלתה לשיחה. ציר הY האבוד ישב בצד והקשיב איך האפליקציה פותחה על פי עקרונות של הרחבה של מידע. המידע מוצג בצורה חלקית וניתן להגיע אליו באמצעות דריל דאון או ירידה לפרטים/רמות של ניתוח, יש לך טאצ' ואתה תשתמש בו להשיג את המידע, נתחיל מינימליסטי ונרחיב את המידע לפי הצורך. עומס מידע באפליקציה עלול להטעות ולכן הם פיתחו את הגרף בצורה הזו, אל תיעלב ציר. בשלב הזה של השיחה אמרתי שזה פשוט מבלבל, קשב לי להבחין כמה הוצאתי בכל חודש והגרף לא עוזר לי בכך. ההפרדה הגרפית הזו לא נותנת לי ערך מוסף ואפילו שכבר חשבתי שלקווי הרוחב יש משמעות מספרית התבדיתי והבנתי שהם מייצגים רק את הגבול העליון של ההוצאות החודשיות. בנוסף בתחתית המסך מופיע סכום החיובים שצברת החודש וניתן לטעות ולחשוב שזו העמודה האחרונה שמופיעה בגרף. אני צריך את השקלים על ציר הY! אמרתי והרגשתי שווה בין שווים. המילה בלבול היא חתיכת מילה רצינית. קצת קשה להגות אותה, היא לא כל כך משתלבת במשפטים אחרים ובעיקר היא יוצרת אצל האדם השומע רצון עז להסדיר את הדברים, למנוע בלבול. וכשהצד השני הוא דוברות של בנק הצורך להסדיר את הבלבול עולה מדרגה. הם הסבירו את הצד שלהם, על ההרחבה ועל הצורך למנוע עומס של מידע וכן על כך שכל המידע קיים. ובכלל דיברו על תכניות עתידיות להציג יותר אנליטיקס (ניתוח נתונים) שזו מילה קצת פחות קשה מבלבול. אולי שיציגו אנליטיקס קצת פחות מבלבל.

מאת

Elad Gvirtz

Data Enterpanour - https://drivenn.io/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s